Opencart Optimizasyon nasıl yapılır?

Tüm Blog Yazıları

Merhaba değerli opencart kullanıcıları,


Opencart'ın güzelliklerinden bahsetmeye gerek yok. Ancak dezavantaj gibi sunulan bir çok konu var. Size bu konulardan biraz bahsetmek istiyorum.


Öncelikle opencart için optimizasyon'a ihtiyacınız varsa biraz kötü bir yolda ilerlemişsiniz demektir. 

Opencart default sürümünde en sade ve en hızlı versiyonu ile önümüze gelmektedir. Journal (kötülemek gibi olmasın) tonlarca eklenti ve tonlarca tema ayarı sebebiyle ciddi bir yük oluşturuyor. 


Yük oluşturmak ve/veya Opencart yavaşlık sebebi ne demek;

Opencart'ın standart dosyaları admin ve catalog klasörleri içinde barınır. Yüklediğiniz her eklenti ile bir MODÜL/modification yapısı oluşturursunuz. Bu yapılar VPS/VDS kullananlara oranla hosting kullananlarda daha fazla zarar anlamına gelmektedir. Linux/Unix sunucu yapılarında INODE terimini bilmeden yüklediğiniz bu eklentiler ve temalar catalog ve admin klasörlerini es geçiyor storage altında modification içinde çalışmaya başlıyor. Opencart çalışan her PHP dosyasını tek tek modification altında var mı yok mu diye kontrol etmek için system/startup.php dosyası içinde 50. satırda yer alan modification() fonksiyonu ile kontrol ediyor. 

Yani bu şu demek; her ziyaretçi girişinde defalarca kez modification dosyası kontrol ediliyor. Bu da sunucuda bir iş yükü gerektiriyor. Sunucunuzda direk cevap vermesi gereken sayfalarınız varken bu yapı yüzünden her defasında bir klasör aramak için sunucunuzun işlemcisine iş yükü bindiriyorsunuz. Bu sürecin sonunda da size Google PageSpeed skorlarında FCP ve Speed Index değerinizi düşürüyor. 

Ve sonuç! Opencart optimizasyon nasıl yapılır!

Her şeyden önce size en büyük tavsiyemiz eklentilerin OCMOD dosyalarını açın ve bunları standart dosyalara manuel bir şekilde ekleyin. Kolay veya hızlı olacak diye admin panelinizde yer alan EKLENTİLER sayfasından yüklediğiniz her şey kısa vadede işinize yarar. Uzun vadede kazanmak için emek vermeniz gerekmektedir.